9 mód , hogy ne legyünk negatívak
Sokunknak a negatív gondolkodásmód az alaptermészetéhez tartozik. Rossz lesz a kedvünk, ha valami nem úgy alakul, ahogyan mi elterveztük, könnyen depressziósak leszünk és nem látjuk meg a dolgok jó oldalát. Ha kicsit is magunkra ismertünk, akkor megnyugtathat bennünket a tudat, hogy nem vagyunk egyedül. Vannak ugyan, akik alapból pozitívan állnak a dolgokhoz, de ez ritkaságnak számít a pszichológusok szerint.A leghasznosabb technika a negatív gondolkodás leküzdésére az, ha tudatosan próbáljuk észrevenni azt, amikor ilyen jellegű gondolataink támadnak saját magunkkal kapcsolatban. Ha a "félig üres" jellegű emberek közé tartozunk, íme néhány egyszerű módszer arra, hogyan befolyásolhatjuk ezt egy kedvezőbb irányba.
|
1. Éljünk jobban a pillanatnak
Ha a múlton vagy a jövőn rágódunk, akkor leszünk igazán idegesek. Ritkán van olyan, hogy az adott pillanat az, amiért aggódunk. Ha valami ilyesmin - múlton vagy jövőn - agyalunk, és ezt észre is vesszük, emlékeztessük magunkat arra, hogy csupán a jelen felett van hatalmunk, és ez az, ami igazán számít. Kerüljük el azt, hogy a körülmények áldozataként tekintünk magunkra. Várhatunk persze arra is, hogy jöjjön valaki és kisegítsen bennnket, de ha valamit akarunk az élettől, azt nekünk magunknak kell megszereznünk.
2. Gyakoroljuk a pozitív megerősítést
Mondogassunk magunknak pozitív dolgokat, ha kell, akkor újra és újra. Reggel, felébredés után, ha ez az első gondolatunk, akkor már nyert ügyünk van, még akkor is, ha történetesen az a legborzasztóbb hétfőnk az adott hónapban. Ha már reggel pozitív gondolattal tudunk indítani, az segít "belőni" a napunkat.
3. Higgyünk a pozitív gondolkodás erejében
Első ránézésre nyilvánvalónak tűnhet, de igazából nagyon sok ember elsiklik felette. Ha pozitívan gondolkodunk, pozitív dolgok történnek majd velünk. Egyetemes törvény ez, akár a gravitáció. Hasonlóképpen, ha folyamatosan negatív gondolatokkal van teli a fejünk, akkor ne csodálkozzunk, ha hasonló dolgok történnek velünk. Hatalmas munka és energiabefektetés, hogy megváltoztassuk gondolkodásmódunkat, de megéri a ráfordított idő. Ha ugyanis azt mondogatjuk magunknak, hogy az élet borzasztó, akkor biztos, hogy olyan lesz - ez ilyen egyszerű.
4. Ne rágódjunk a dolgokon
Nézzünk szembe azokkal a dolgokkal, amelyek idegesítenek bennünket, hozzuk rendbe és lépjünk túl rajta. Ha már megtörtént, akkor sajnos nem változtathatunk rajta, így az sem segít, ha a gondolataink egyfolytában e körül járnak - el kell fogadni, ami történt, és tovább kell lépni. Az érzelmi terhek levetése után sokkal jobban érzi magát az ember - tartják a pszichológusok.
5. Összpontosítsunk a pozitív dolgokra
Akár reggel, akár este, de üljünk le, és írjunk össze öt-hat olyan dolgot, amikért hálásak vagyunk. Lehetnek apró dolgok (pl.: "Ma egész nap jó idő volt!"), de nagy, világrengető események is. Ha ezt rendszeresen meg tudjuk tenni, az is segít a gondolkodásunkat átformálni. Ha levertnek érezzük magunkat, mindig elővehetjük ezt a listát és eszünkbe juttathatjuk a jó dolgokat, amiket papírra vetettünk - rosszkedv esetén hajlamosak vagyunk elfelejteni a jó dolgokat és inkább arra tereljük a figyelmünket, ami kellemetlen.
|
6. Mozogjunk
A mindennapi testgyakorlatok kiemelkedő fontosságúak a jó közérzet szempontjából, lévén hogy endorfin szabadul fel - akár egy sétáról beszélünk a háztömb körül, akár egy tíz kilométeres futásról, a testmozgás jó közérzetet teremt. Jó esély van arra, hogy rosszkedv esetén napi negyedóra mozgástól is jobban érezzük magunkat.
7. Nézzünk szembe a félelmünkkel
A negatív gondolatok a félelemben gyökereznek. Minél jobban félünk valamitől, annál negatívabbak vagyunk. Ha valamitől félünk, hogy megtegyük, ennek ellenére is tegyük meg. A félelem az élet része, akár tetszik, akár nem. Viszont a választás is a miénk: vagy hagyjuk eluralkodni rajtunk a félelmet, vagy inkább annak segítségével növeljük önbizalmunkat.
8. Próbáljunk ki új dolgokat
Az önbizalom növeléséhez hozzájárulhat az is, hogy ha nyitottak vagyunk és merünk új dolgokba belevágni. Ha igent mondunk az életre, akkor több esélyt adunk magunknak arra, hogy fejlődjünk és tanuljunk belőle. Próbáljuk elkerülni az "igen, de..." hozzáállást. Az új élmények, legyenek azok bármilyenek, segítenek életünket izgalmasabbá és teljesebbé tenni.
9. Változtassunk a prespektívánkon
Ha valami nem jól alakul, próbáljuk új keretek közé helyezni, amennyire lehetséges. Minden kihívásban ott rejlik egy lehetőség, és minden lehetőségben egy kihívásra találunk. Néha nagyon nehéznek bizonyulhat, de próbáljunk meg úgy tekinteni minden kihívásra, hogy azt nézzük, mit tudunk profitálni belőle. Ha erre nem vagyunk képesek, nagyon könnyen elsüllyedhetünk a kétségbeesés mély gödrében. Tegyünk meg mindent, ami lehetséges azért, hogy pozitívak maradjunk, még akkor is, ha nehéz idők járnak.