Ne legyünk igazságtalanok: a grapefruit nem citromízű, hanem inkább egyesíti magában több citrusféle ízét, aromáját, bőlevű és egészséges gyümölcs. Érdemes megkóstolni!
Ismerjük meg!
A rutafélék családjába (Rutaceae) családjába tartozó grapefruit, (Citrus paradisi) neve nem véletlenül származik az angol grape, 'szőlő' szóból: botanikai szempontból ugyanis bogyós gyümölcs, fán, fürtökben nő. A grapefruit fája a narancsfához hasonlóan 4-6 méter magasra nő. Sűrű lombú, levelei sötétzöldek, fényesek, majdnem csupaszok, nagy virágai fehérek. A gyümölcse nagy, 10-15 cm átmérőjű is szokott lenni, színe
citromsárga vagy enyhén pirosas. Vastag héja élvezhetetlen, a gyümölcs húsa ehető, édes-savanykás, kicsit fanyar, kesernyés ízű a benne lévő limonoid típusú keserűanyagok miatt. Mintegy két évszázada nemesítették a Karib térségben, valószínűleg a narancs (Citrus sinensis) és a citrancs (Citrus grandis) keresztezésével. Ezzel az elnevezéssel először a XIX. század elején jelent meg Barbadoson és Jamaicában. Ma a
grapefruit mindenütt előfordul, ahol más citrusféléket is termesztenek. A világ teljes termelésének több mint a felét Florida, Kalifornia, Texas és Arizona államokban termesztik. Magyarországra az USA, Izraelből, Spanyolországból, Törökországból, Ciprusról, Dél-Amerikából és Dél-Afrika országaiból kerül, egész évben folyamatosan szállítják.
Miért jó?
C-vitamintartalma a többi citrusfélével azonos,
szénhidráttartalma körülbelül 7 százalék. Száz gramm grapefruit 40 mg C-vitamint tartalmaz,
kalciumot, foszfort és magnéziumot is találhatunk benne. Energiatartalma 36 kcal/100 mg. Hűtő hatású, frissítő,
vitamin- és
ásványi anyaggazdagsága és energiaszegény volta miatt
súlycsökkentő diétáknak is egészséges alkotórésze lehet.
A grapefruit magjaiból olajat sajtolnak.
Bioflavonoidokat, glukozidot, C-vitamint tartalmaz. A grapefruit-mag kivonata természetes méregtelenítő hatású, erősíti az
immunrendszert, külsőleg, belsőleg hígítva sokféleképpen ajánlják a használatát. A természetgyógyászok ajánlják gyomor- és bélpanaszok, torok-, orr-, fülfertőzések, köröm-,
bőrgombás betegségek, fogínygyulladás és
hüvelyfertőzés esetén. Csecsemőápolásban, katonai kórházakban a textíliák fertőtlenítésére is használják, próbálkoznak azzal is, hogy uszodákban a klórt felváltsák vele.
Hogyan fogyasszuk?
Amerikában kedvelt reggeli ital a leve. Nyersen vagy kifacsarva, különböző italokba keverve fogyasztjuk leginkább. Félbevágva, egy kis késsel vagy kanálkával elválasztható a húsa a közte lévő, gerezdekre osztó hártyától és egyszerűen kikanalazható a belseje. Felhasználható édességekhez és vegyes salátákhoz is. Magyarországon ritkán főzik be, de párolva készíthető belőle kompót, más citrusfélékkel keverve lekvár, dzsem is. Pikáns ízzel gazdagíthatja például a sült húsféléket.
Tippek-tanácsok
A megfelelően érett gyümölcs tapintása kellemesen puha. Ha keménynek találjuk, nem érdemes megvenni, mert éretlen, és ez a gyümölcs nem utóérő, nem lesz élvezhető. Természetesen arra is vigyázzunk, hogy ne legyen túlérett sem, ne induljon rothadásnak, a túl puha héj ugyanis erre utal. Szobahőmérsékleten körülbelül két hétig tárolható, nem tanácsos hűtőbe tenni, mivel a 10 foknál alacsonyabb hőmérséklet károsodást okoz benne.
Érdekességek
A grapefruit héja pektinben gazdag, a nem túl keserű fajták héja a narancséhoz hasonlóan kandírozható.
A grapefruit magjának jótékony vírus- és gombaölő, antibakteriális hatására nemrégen, véletlenül jött rá egy floridai orvos. Hobbykertészkedés közben felfedezte ugyanis, hogy a komposztra dobott grapefruit mag nem rothad el.
A idősebb grapefruit fákon akár több mázsa gyümölcs is megterem.